Poznanie swoich emocji

Emocje takie jak lęk, stres, żal, smutek, poczucie winy, brak akceptacji siebie lub agresja nie pozwalają nam się rozwijać oraz czerpać przyjemności z każdej chwili naszego życia.

Często nieradzenie sobie ze swoimi emocjami doprowadza do depresji. Bywa, że żeby rozładować napięcie, które w nas narasta popadamy w różnego rodzaju nałogi. Poznanie i stosowanie technik, które proponuję i których uczę w trakcie spotkań pozwolą na poradzenie sobie z tego rodzaju problemami.

Co warto wiedzieć o stresie?

    • WHO określa stres jako „chorobę stulecia”, związaną nie tylko z klęska i niepowodzeniem, ale również z radością i sukcesem.
    • Stres jest naturalną, nieuniknioną częścią naszego życia, jest normalną reakcją biologiczną każdego organizmu na codzienne wyzwania i życiowe zmiany – nie tylko negatywne, ale i pozytywne. Brak stresu oznacza śmierć organizmu.
    • To nie sam stres jest niebezpieczny dla człowieka, ale to jak na niego reagujemy.
    • Odkrywcą stresu jest Hans Selye – zapożyczył słowo stres z nauk technicznych (zmęczenie materiału) i zastosował do opisu kondycji psychicznej człowieka.
    • Stres to rodzaj wewnętrznego silnika wyzwalającego w nas siłę do działania i podejmowania odważnych decyzji. Dopada nas również wtedy, kiedy nie możemy uporać się z problemami i bywa wówczas przyczyną głębokiego załamania.
    • Medycyna uważa stres za zjawisko fizjologiczne. Gwałtowne bicie serca, ściskanie w dołku, suchość w gardle, naprężenie mięśni – oto fizjologiczne objawy stresu.