Hipnoza – mity

Parę słów o mitach na temat hipnozy.

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących hipnozy.

Wywodzą się one na ogół z filmów, które przedstawiają porządnych ludzi zamienionych w potwory przez jakichś podejrzanych hipnotyzerów. Może to dobry wątek filmowy, ale na pewno jest czystą fikcją i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Osoba będąca w stanie hipnozy bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, gdzie jest i co się z nią dzieje. Wszystko słyszy i jest jakby w stanie głębokiej relaksacji podczas snu na jawie. Zanika jedynie, prawie zupełnie jej świadomość własnego ciała i odczucia z nim związane.

A oto, niektóre najczęściej spotykane mity dotyczące hipnozy i ich wyjaśnienie:

  1. „Hipnotyzer jest wyposażony w magiczną siłę.”
    To nieprawda. Hipnotyzer jest zwykłym człowiekiem, który opanował umiejętność posługiwania się sugestią w celu osiągnięcia określonych rezultatów.
  2. „Osoba zahipnotyzowana zmuszana jest do pewnych czynów wbrew swej woli.”
    Absolutnie nie. Po pierwsze nikt nie może zostać zahipnotyzowany, jeśli tego nie zechce. Pacjent musi sam chcieć współpracować. Po drugie, nikogo będącego w stanie hipnozy nie można zmusić do robienia rzeczy, których nie chciałby robić z własnej woli, nie będąc w stanie hipnozy. Podczas poddawania się hipnozie klient może wybierać, czy chce przyjąć, czy odrzucić podaną mu sugestię, jeśli go ona drażni, natychmiast z własnej woli może wyjść ze stanu hipnozy.
  3. „Tylko umysłowo niedorozwiniętych ludzi można wprowadzić w stan hipnozy.”
    Wręcz przeciwnie, im bardziej ktoś jest inteligentny, tym łatwiej wchodzi w stan hipnozy, a w pewnych przypadkach umysłowego niedorozwoju zahipnotyzowanie w ogóle nie jest możliwe. Prawie każdego, kto chce wejść w stan hipnozy, można zahipnotyzować. Jedynie niecały procent populacji nie ulega hipnozie, albo z przyczyn niedostatków umysłowych, albo innych, niewyjaśnionych.
  4. „Osoba zahipnotyzowana jest w transie lub jest nieprzytomna.”
    Nieprawda. W stanie hipnozy człowiek jest całkowicie przebudzony i świadomy. Koncentruje się jedynie na tym, czego chce hipnotyzer i nie zwraca uwagi na nic innego.
  5. „Z hipnozy można się nie obudzić.”
    To zupełnie fałszywe twierdzenie. Nawet gdyby hipnotyzer „padł trupem” tuż po zahipnotyzowaniu swojego klienta, ten i tak z łatwością wyjdzie ze stanu hipnozy. Klient albo może się na chwilę zdrzemnąć, a potem normalnie obudzić, albo po prostu otworzy oczy, kiedy przez dłuższy czas nie usłyszy głosu hipnotyzera.
  6. „Dobre wyniki można osiągnąć tylko przy stanie głębokiej hipnozy.”
    Nieprawda. Hipnoza na każdym poziomie, zarówno płytkim jak i bardzo głębokim może dać dobre rezultaty.

Na wiele zapytań znajdziesz tu gotowe odpowiedzi.
Jeśli jednak interesuje Cię odpowiedź na inny temat zadaj pytanie pisząc do mnie na adres: twojeemocje@twojeemocje.pl. Odpowiem na nie najszybciej jak to będzie możliwe.