Nauka komunikacji // NLP

Przygotuj listę swoich mocnych stron

Przygotuj listę swoich mocnych stron. Mogą to być umiejętności, cechy, które uważasz za pozytywne, wiedza, doświadczenie, „odkrycia” życiowe, kompetencje itd. Nawet gdy Twoje talenty dopiero czekają na ich rozwinięcie, to już sama myśl o nich oraz zamiar ich realizacji stają się źródłem Twojej mocy.

Na to hasło wielu ludzi wpada w zakłopotanie, ponieważ są przyzwyczajeni do myślenia o sobie w kategoriach braków, wad, słabości itp. Przyczynia się do tego dom, szkoła i ogólnie nasza kultura ze swoim nadmiernie oceniająco-osądzającym stylem wywierania wpływu na swoich obywateli. W tym przypadku chodzi jednak o to, by zachować zdrowy krytycyzm. Ten zaś, oprócz świadomości swoich ograniczeń, wymaga również określenia i docenienia swych „wewnętrznych zasobów”. Dopiero wtedy będziesz mógł pełniej ich używać, a dzięki temu skorzystają również inni – Twoi bliscy, współpracownicy itd. Można powiedzieć, że „świat” potrzebuje Twoich mocnych stron. Dlatego, gdy myślisz o sobie w kategoriach wewnętrznych zasobów pozytywnie, odpowiadasz na to zapotrzebowanie.

No i pomyśl, jak można odnaleźć swoje miejsce w świecie, gdy głównie rozpamiętuje się własne ograniczenia? Dlatego sporządzając tę listę, pisz bez zbytniej skromności, śmiało i odważnie. Ta lista może być niedokończona i możesz ją nieustannie wydłużać. Bowiem im częściej myślisz o swoich wewnętrznych zasobach, tym więcej zaczynasz sobie przypominać swoich osiągnięć – nawet z odległej przeszłości, ważnych relacji z ludźmi, pozytywnych doświadczeń, trudnych, lecz wzbogacających lekcji życiowych itp. Co więcej, wraz z upływem czasu przybywa również doświadczeń, wglądów i umiejętności. Świadomość swego wewnętrznego bogactwa jest podstawą do odkrycia swojej misji, a dzięki rozpoznaniu tego rodzaju zaplecza łatwiej jest również określić możliwe sposoby wprowadzania w życie tego, co liczy się w nim dla Ciebie najbardziej.

Jeśli przyjąć, że to my i tylko my jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się w naszym życiu, to także my możemy sprawić, aby było nam lepiej. Jak? Jedną z takich możliwości jest poznanie i wykorzystywanie założeń NLP (neurolingwistycznego programowania). Można w nich szukać i znaleźć odpowiedzi, wskazówki, jak dokonywać zmian w życiu, kiedy zaczyna się rozumieć swoje umysłowe reprezentacje.

Mapa to nie terytorium

Nasze umysłowe mapy świata nie są tym światem. Reagujemy raczej na nie, a nie na otaczający nas świat. Dużo prościej jest zaktualizować takie mapy rzeczywistości, zwłaszcza uczucia i sposoby interpretacji, niż zmienić świat.

Doświadczenie ma strukturę

Nasze myśli i wspomnienia mają własny wzorzec. Zmiana tego wzorca lub struktury powoduje, że automatycznie ulega zmianie także nasze doświadczenie. W ten sposób możemy neutralizować nieprzyjemne wspomnienia i wzbogacać te, które będą nam służyć.

Jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić – każdy może się tego nauczyć

Możemy przestudiować umysłową mapę osoby, której wszystko się udaje, po czym uczynić ją naszą własną. Bardzo wiele osób uważa, że pewne rzeczy są niemożliwe do wykonania, bez podjęcia jakiejkolwiek próby wyjścia z problemowej sytuacji. Trzeba sobie wyobrazić, że wszystko jest możliwe. Jeśli istnieje jakieś fizyczne lub środowiskowe ograniczenie, świat przeżyć powiadomi Cię o tym.

Umysł i ciało są częścią tego samego systemu

Nasze myśli wpływają między innymi na napięcie mięśniowe, oddech lub emocje, a te z kolei oddziałują na nasze myśli. Kiedy nauczymy się je zmieniać, będziemy również potrafili kształtować inne rzeczy.

Ludzie mają wszelkie niezbędne zasoby, jakich potrzebują

Umysłowe reprezentacje, wewnętrzne głosy, doznania i uczucia to podstawowe klocki składające się na całość naszych mentalnych i fizycznych zasobów. Można je wykorzystywać do budowania dowolnych pożądanych myśli, odczuć lub umiejętności, po czym umieścić je w naszym życiu tam, gdzie chcemy, lub tam, gdzie są nam najbardziej potrzebne.

Nie można się NIE porozumiewać

Ludzie komunikują się cały czas, przynajmniej niewerbalnie, i słowa są często najmniej ważną częścią przekazu. Westchnienie, uśmiech i spojrzenie to wszystko porozumiewanie się. Nawet nasze myśli to sposób komunikacji z nami samymi i są one ujawniane innym poprzez nasze oczy, ton głosu, postawę i ruchy ciała.

Sensem przekazu jest odpowiedź, którą się otrzymuje

Inni odbierają to, co mówimy i robimy, poprzez swą umysłową mapę świata. Sytuacja, w której ktoś słyszy coś innego od tego, co mieliśmy na myśli, pozwala zauważyć, że komunikacja to raczej to, co zostało odebrane. Należy zwracać uwagę, jak odbierany jest nasz przekaz. Dzięki temu następnym razem będzie można go dostosować, aby był bardziej zrozumiały.

W każdym zachowaniu kryje się jakaś dobra intencja

Każde zachowanie, nawet to najbardziej raniące, krzywdzące czy bezmyślne, ma u swego źródła pozytywny cel. Krzyk, aby zostać zauważonym, bicie, by odeprzeć niebezpieczeństwo. Ukrywanie się, by poczuć się bezpiecznie. Zamiast usprawiedliwiać lub potępiać takie czyny, możemy je oddzielić od pozytywnych intencji danej osoby, aby można było znaleźć nowe, lepsze i bardziej konstruktywne sposoby na uzyskanie tego samego rezultatu.

Ludzie zawsze dokonują najlepszego wyboru spośród dostępnych im opcji

Każdy z nas ma swoją niepowtarzalną osobistą historię. Ona pozwala nam poznać, co i jak robić, czego i jak chcieć, co i jak cenić, czego i jak się uczyć. To nasze doświadczenie. W oparciu o tę bazę doświadczeń musimy dokonywać wszystkich wyborów; to znaczy dopóki w naszej bazie nie znajdą się nowe i lepsze doświadczenia.

Jeśli to, co robisz, nie działa – zrób coś innego. Zrób cokolwiek innego

Jeśli będziesz ciągle robił to samo, zawsze będziesz to samo otrzymywać. Jeśli chcesz czegoś nowego, zrób coś nowego. Zwłaszcza przy tak dużej liczbie możliwości.