Psychoterapia

Każdy z nas jest inny i znajduje się na innym etapie swojego życia. Jedni potrzebują odkryć swoją siłę i tkwiące w nich zdolności, drudzy nauczyć się okazywać uczucia i mówić o swoich potrzebach; inni chcą poradzić sobie ze stresem, a jeszcze inni przezwyciężyć cierpienie spowodowane chorobą lub problemami, które ich dotknęły

Psychologia i psychoterapia jest nauką i sztuką odnajdywania dróg rozwoju i wychodzenia z trudności. W tym celu można korzystać z całego zbioru technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychologicznej. Wspólną cechą wszystkich tych technik jest kontakt międzyludzki. Celem psychoterapii jest osiągnięcie poprawy w zakresie objawów (pozytywne zmiany zachowania, polepszenie kontaktów z innymi ludźmi) lub poprawy polegającej na zmianach postaw i pewnych cech osobowości (zredukowanie poziomu lęku, podwyższenie samooceny). Czas trwania psychoterapii zależny jest od indywidualnego przypadku – im zaburzenia są poważniejsze, tym jest dłuższy.

Ciekawe cytaty:

Badania psychologiczne dowodzą, że mózg nasz w przedziwnej formie magazynuje gigantyczną ilość informacji, których większość ma charakter aktywny i nieustannie w nas krąży. Nasza pamięć nie jest jakimś zwykłym, sztywnym zbiorem danych jak to ma miejsce w komputerze, lecz pewnym systemem, pozostającym w ciągłym ruchu. Stać nas na wiele, wiele skojarzeń i wyobrażeń, z których do naszej świadomości dociera zaledwie niewielki procent.
Profesor psychologii: Jerome J. Singer

Autodestruktywne funkcjonowanie ludzi najczęściej zdeterminowane jest nieprawidłowym rozwojem więzi i niezaspokojeniem podstawowych potrzeb we wczesnym okresie życia, kiedy to dziecko zaczyna tworzyć pierwsze przekonania i wnioski na temat siebie i świata.
Dalsze utrwalanie się tych przekonań, a następnie działań, następuje zgodnie z mechanizmem samosprawdzającej się przepowiedni.
Psychoterapeuta: Francois J. Paul – Cavallier

Kiedy łucznik uczestniczy w zawodach o gliniany garnek, strzela bez wysiłku, nic mu nie przeszkadza w koncentracji. Jeżeli nagroda zostaje zamieniona na mosiężną ozdobę, ręce zaczynają mu się trząść. Jeżeli będzie zamieniona na złoto, mruży wówczas oczy, jakby oślepł. Jego umiejętności nie zmniejszają się, ale zmniejsza się jego wiara w nie, ponieważ pozwala, by domniemana wartość zewnętrzna nagrody zaćmiła jasność jego widzenia.
Benjamin Haff